icon קישור לגירסת הדפסה

 

 

פתח דבר

בגיליון שלפנינו שלושה שערים: שער עיון ההלכה, שער התנ"ך ושער האמונה.

שער עיון ההלכה נפתח במספר מאמרים הקשורים למסכת בבא קמא. אחיה בן-פזי ואברהם סתיו מלקטים במאמרם כעמיר גרנה שיטות ראשונים, לגבי מהות דין צרורות. קותי פינקלשטיין טוען במאמרו שלרבא ולרב פפא יש שיטות עקביות לאורך המסכת לגבי השאלה אם חצי נזק (ובכלל זה חצי נזק צרורות) הוא קנסא או ממונא. במאמרו של הרב מיכאל אברהם מובאות שתיים מהחקירות הקלאסיות בדיני נזיקין (הגורם המחייב בממון המזיק ותשלומי הנאה) ונבדקת האפשרות המתודולוגית לתפוס כשני הצדדים בחקירה עיונית. לאחר מכן דן בצלאל דניאל במאמרו במשמעותו של קנס, ומחדש אפשרות לראות בקנס גם פיצוי, מעבר לעונש שיש בו. השער ממשיך במאמרים עיוניים נוספים שאינם קשורים למסכת. נֹעם יעקב ורשנר חוקר מהו עניינו של איסור ריבית: האם האיסור הינו הוראה תורנית-חברתית, או חיוב רגיל של דיני המסחר. אושרי ורהפטיג מקיף במאמרו את הסוגיות השונות הקשורות לזכותו של האב להכרת בניו. יאיר אטון, סוקר במאמרו את האפשרויות ההלכתיות השונות לחיוב מיסים על ידי המדינה. מיוצאי הצבא נוסף לנו מאמרו של אלי טרגין החוקר מהם גדרי מצות תלמוד תורה, ובכך הוא משלב ספרא וסייפא. לסיומו של שער זה מובאים שני מאמרים הלכתיים. ידוע כי אפשר להוסיף בקשות אישיות בברכת 'שומע תפילה', אך חנן אריאל בוחן את האפשרות לתוספת הודאות אישיות בתפילה, על פי שיטות הגאונים והראשונים. "וצאצאיו חתם באות ברית קדש" - השער נחתם במאמרם של יוסי דובדבני ויוסף ברמן העוסק בדרכים בהם האב יכול להשתתף במצות המילה, ובשאלה האם ישנה עדיפות לדרך מסוימת.

השער הבא הוא שער התנ"ך. שלמה אילן, מתושבי ירוחם המקושרים לישיבה, מביא במאמרו שישה שורשים לשוניים שמשמעותם מתהפכת על פי ההקשר בו הם מובאים, ומנסה למצוא את ההסבר לתופעה זו. אריאל אדלמן תר במאמרו אחר נקודת המעבר בספר שמואל בין כתיבת שמואל הנביא לכתיבתם של גד החוזה ונתן הנביא שהשלימו אותו, ומאפיין כל אחד מחלקים אלו. אליהו שי מביא את מדרשי ההלכה על הפסוק "לא יבוא עמוני ומואבי בקהל ה'", ומצביע על דרכי הדרש המובאות בהם. יוני כנרי בוחן את דמותו וכוחו של יוסף הצדיק, בהשוואה לדמויות של אישים אחרים הסובבים אותו ומקבילים אליו. "שערי תשובה לא ננעלו" - מאמרו של שמעון ישראלי נועל את שער התנ"ך, ובו נבדקים שערי התשובה בנבואת ירמיה, מתי ומדוע הם נפתחים ונסגרים.

השער האחרון בגיליון זה הוא שער האמונה. בשער זה נעסוק הפעם בענייני גלות וגאולה. יהונתן ברט מביא את שיטות המהר"ל והשפת אמת לגבי משמעות האבילות והחורבן, וכיצד דברים אלו מביאים לגאולה ואף מהווים חלק ממנה. אלקנה שרלו מעמיק את המבט בגורם המביא לגאולה, בהבאת מאמרי חסידות רבים המסבירים את הביטוי 'קוסטא דחיותא דליבא'. הגיליון מסתיים במאמרו של הרב אוריאל עיטם העוסק בשיטות הראשונים השונות בעניין תחיית המתים. יהי רצון ששומר אמונתו לישני עפר ישמור בריתו, ויגאל אותנו במהרה בימינו, אמן.

 

*  *  *

 

לפני סיום, עלינו להודות לכל מי שעזר טרח ויגע בהכנת הגיליון. ראשון למבורכים הוא הרב מיכאל אברהם, שעמל וערך את גיליונות מישרים עד כה, ועוזב אותנו לשנת שבתון. אנו מאחלים לו הצלחה, ובעזרת ה' נאכל את פירות השנה הזו בשנים הבאות. רמי"ם ותלמידים רבים עזרו בהכנת הגיליון, מי בעריכה ומי בהגהה, מי בעיצוב ומי בעזרה טכנית. לכולם מסורה תודתנו והערכתנו העמוקה, ובלעדיהם לא היינו מגיעים עד הלום. ביניהם הרב אוריאל עיטם, אוהד טיברגר, אחיה בן-פזי, איתיאל סמט, אלמוג וגנר, אריאל ברטוב, אריאל פונד, גדליה פנסטרהיים, הלל אורי, ישי גלזנר ועוד רבים וטובים. תבוא על הברכה אראלה ארונובסקי שהוסיפה לעטוף גם גיליון זה.

אנו מודים לכל הכותבים, שעל אף העבודה והעמל המרובים הכרוכים בעריכת מאמר, לא נחו, ונענו להערות המערכת עד להוצאת דבר מתוקן מתחת ידיהם.

ברכות לראש משביר לראש הישיבה הרב אליהו בלומנצוייג שממימיו אנו שותים, ומתורתו אנו לומדים. תודתנו נתונה לשמוליק בן שלום, מנהל הישיבה, אשר טורח ועמל על מנת שנוכל ללמוד וללמד תורה בנחת ובשלוה. נודה גם לרבני הישיבה, אשר עושים לילותיהם כימים להגדלת התורה והאדרתה. אחרונים חביבים, אברכי הישיבה ותלמידיה, אשר יוצרים את בית המדרש הנפלא הזה, שאת פירות לימודיהם אנו קוטפים כאן.

ועל הכל נודה לקב"ה אשר שם חלקנו מיושבי בית המדרש, וזיכנו להוציא ספר מאמרים זה. יהי רצון שנזכה להמשיך ולעסוק בתורה הקדושה, ושלא יארע דבר תקלה על ידינו. בתפילה, שמתוך כתיבתם וליבונם, דברי התורה יפרו וירבו.

מערכת מישרים


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 3987

היה הראשון להגיב למאמר זה
RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב למאמרים.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
הבא >
מאמרים אחרונים

דף הבית
על הישיבה
מעורבות בקהילה
הישיבה והצבא
צוות הישיבה
על ירוחם
הישיבה התיכונית
צור קשר
חדשות
מאמרים
ספריית שיעורים
שמיניסטים
חיפוש
קישורים
מפת האתר
תרומות

 

 

all rights reserved - Avi Kaliski and David Salzer