icon קישור לגירסת הדפסה

 

 

וְעֹז מֶלֶךְ מִשְׁפָּט אָהֵב אַתָּה כּוֹנַנְתָּ מֵישָׁרִים,

מִשְׁפָּט וּצְדָקָה בְּיַעֲקֹב אַתָּה עָשִׂיתָ:

 

"אתה כוננת מישרים". אמר ר' אלכסנדרי אתה כוננת יַשרוּת בעולמיך, יש לו לאדם דין עם חבירו, והוא נכנס עמו לדין, והן מקבלין עליהם מה שהדין יוצא ועושין שלום, הֱוֵי אומר: "אתה כוננת מישרים". אדם יוצא לדרך וראה חמורו של חבירו רובץ תחת משאו, הולך ונותן לו יד ומסייעו לטעון ולפרוק, והן נכנסין לפונדק והוא אומר כך פלוני אוהב אותי, ואני הייתי סבור שהוא שונאי, מיד מדברין זה עם זה ונכנס השלום ביניהם, מי גרם לזה שיעשו שלום ויֵעשו אוהבין? על ידי ששמר מה שכתוב בתורה "כי תראה חמור שנאך רובץ [תחת משאו וחדלת מעזוב לו עזוב תעזוב עמו]" (שמות כג,ה), הדא הוא דכתיב: "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום" (משלי ג,יז). "משפט וצדקה ביעקב אתה עשית". "ואלה המשפטים אשר תשים לפניהם" (שמות כא,א).

מדרש תהלים, מזמור צט

 

מצויים אנו בימים סוערים. מאבקים רבים, המלוּוים במתח גדול ותחושות קשות ביותר, מתחוללים בקרבנו, בביתנו, בארץ ישראל, במדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו...

מרגישים אנו עת משבר - התערערות האמונה, התרועעות ערכים, חוסר צדק, חוסר חסד ואדישות חברתית – ואנו שואלים בבכי: האם אבדה דרכנו?

מתפללים אנו לריבונו של עולם כי יאיר עינינו בתורתו וישלח אורו ואמיתו לראשינו, ולכל עמו בית ישראל, ויכונן ישרוּת בעולמו ושלום בעמו...

 

מעמיקים אנו בתורה, מקשיבים ברגישות יתרה, מסירים את ערלת הלב, מרחיבים את המבט וקולטים את הישרות - השלמות הנפלאה, שכונן הקדוש ברוך הוא בעולם, ובישראל סגולתו.

רואים את האמת, הישרות, הטבועה בנשמתנו בחותמו של מלך, ומתגלה בדיני התורה, משפטים צדיקים. עם ישראל מקבל עליו מה שהדין יוצא ועושה שלום!

רואים אנו את האהבה, האחווה, האחדות, השוטפות אותנו נוכח הבעיות והקשיים ומוצאות את ביטויין במתן סיוע ועזרה.

מיד נעשים אוהבין, מדברין זה עם זה, ונכנס השלום בינינו!

 

רואים את החסד, הטובות והנפלאות, שפועל עימנו ה' יתברך ומודים ומהללים ומברכים את שמו.

מייחלים ומתפללים  לפניו -

שנזכה  ללמוד ולהעמיק בתורתו, ולקבל עלינו לשמור דיניו,

שנזכה להאיר לעולם כולו מאורו הגדול, ונראה את ישרותו מכוננת את כל מערכות חיינו.

...הֱוֵי אומֵר: אַתָּה כּוֹנַנְתָּ מֵישָׁרִים!

 

 

 

 

 

בבואנו להוציא את 'מישרים' אנו מקווים להיות במה נאמנה המייצגת מעט מן הדיונים העולים בבית מדרשנו. עיקר העיסוק בבית המדרש בשנה שחלפה היה לימוד מסכת קידושין. ממילא, עיקרו של הגיליון נסוב סביב מסכת קידושין. תחילת דברינו בסוגיות עיוניות העולות מן המסכת. לאחר מכן בא העיסוק במחשבת הקידושין – בטעם לאיסורי עריות ובמשמעותו של חרם דרבנו גרשום. בחתימתו של שער זה מובאים מספר מאמרים המאירים מזוויות שונות את מצוות כיבוד אב ואם. נוסף לשער הקידושין נפתחים שלושה שערים. השער הראשון, שער ההלכה ובו שני מאמרים בסוגיות הלכתיות שונות. השער השני, שער התנ"ך, בו עולות סוגיות רוחניות מחשבתיות משמעותיות מתוך עיסוק בפשטי המקראות. השער החותם את מישרים הוא שער האמונה ובו שלושה מאמרים. הראשון עוסק בהגותו של ריה"ל, השני במשמעותו של ט"ו באב ובשלישי נסקרות התייחסויות שונות לשואה.

בגיליון זה כמו בגיליונות קודמים זכינו להשתתפותם של בוגרי הישיבה - שותפות מלאה בכתיבה, בהגהה, ובעצה טובה. אנו שמחים ש'מישרים' זוכה להיות במה הקושרת את הנמצאים בתוך בית המדרש אל הממשיכים את דרכו של בית המדרש בכל מקום שהם. אנו מקווים שמישרים יוסיף אור בתוך בית מדרשנו ויקרין את האור המיוחד שבו אל העולם כולו.

 

ראשית תודה למורנו הרב אליהו בלומנצוייג שממימיו אנו שותים, ואת תורתו אנו לומדים. תודה גם לשמוליק בן-שלום מנהל הישיבה, אשר טורח ועמל בבניין התורה.

לסיום נודה לכל המסייעים: לרב מיכאל אברהם ולחנן אריאל, מייסדי העלון ועורכיו הראשונים על עצותיהם הטובות. לרב מאיר כהנא על הליווי הצמוד בכל השלבים, לרב אברהם בלידשטיין ולרב אוריאל עיטם על עזרתם בהגהת המאמרים ועל עצותיהם. למגיהים הרבים שסייעו בידינו להוציא דבר מתוקן ככל יכולתנו, ולישיבה כולה שמהווה בכל יום את בית המדרש ממנו עולים דברי מישרים.

תודה מיוחדת למיכאל בראור האחראי לכל הצדדים הטכניים, הגרפיים והמחשביים, שלולא הימים והלילות שהשקיע בגיליון זה, לא היינו זוכים להוציאו לאור.

תפילה אנו לפני בורא עולם שיֵרצו דברינו לפניו, ונחתום בתפילתו של דוד -

"כִּי אַתָּה בֹּחֵן לֵבָב וּמֵישָׁרִים תִּרְצֶה..." (דברי הימים א כט,יז)


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 3506

היה הראשון להגיב למאמר זה
RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב למאמרים.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
הבא >
מאמרים אחרונים

דף הבית
על הישיבה
מעורבות בקהילה
הישיבה והצבא
צוות הישיבה
על ירוחם
הישיבה התיכונית
צור קשר
חדשות
מאמרים
ספריית שיעורים
שמיניסטים
חיפוש
קישורים
מפת האתר
תרומות

 

 

all rights reserved - Avi Kaliski and David Salzer